به بازار ایده و خلاقیت خوش آمدید
 پنجشنبه 28 دی 1396
بازار ایده و خلاقیت

دسته بندی ها

جستجو منطقه ای

تعرفه درج آگهی ها

طلایی ویژه طلایی ویژه
1 ماهه 7,000 تومان
2 ماهه 9,000 تومان
3 ماهه 12,000 تومان
12 ماهه 20,000 تومان
نقره ای ویژه نقره ای ویژه
1 ماهه 5,000 تومان
2 ماهه 7,000 تومان
3 ماهه 10,000 تومان
12 ماهه 14,000 تومان
برنزی ویژه برنزی ویژه
1 ماهه 3,000 تومان
2 ماهه 4,000 تومان
3 ماهه 6,000 تومان
12 ماهه 8,000 تومان
آگهی رایگان آگهی رایگان
1 ماهه

پرداخت آنلاین

نرخ ارز بازار آزاد

دلار
۳,۸۱۲
یورو
۴,۵۶۰
پوند
۴,۹۵۰
درهم
۱,۰۴۴
دلار کانادا
۳,۰۹۹
دلار استرالیا
۳,۰۴۹
ریال سعودی
۱,۰۲۸
لير ترکيه
۱,۱۰۷
کرون سوئد
۴۶۶
رینگیت مالزی
۹۱۶
بات تایلند
۱۲۰
یوان چین
۵۸۰
فرانک سوییس
۴,۰۱۹

پیشخوان روزنامه ها

پیش خوان روزنامه های صبح ایران

فرق بین یک کسب و کار و یک برند

1

دقیقاً چه چیزی یک کسب وکار را از یک برند متمایز می کند؟ آیا تعداد دفاتر یا شعبه ها است؟ آیا میزان درآمد است؟ یک کسب وکار چه باید بکند پیش از این که بتواند بگوید «ما دیگر فقط یک کسب وکار نیستیم، ما یک برندیم.»

 

 

 

دقیقاً چه چیزی یک کسب وکار را از یک برند متمایز می کند؟ آیا تعداد دفاتر یا شعبه ها است؟ آیا میزان درآمد است؟ یک کسب وکار چه باید بکند پیش از این که بتواند بگوید «ما دیگر فقط یک کسب وکار نیستیم، ما یک برندیم.»

 

 

 

(لازم به ذکر است گاهی در زبان فارسی واژه «نام تجاری» به جای برند استفاده می شود که به هیچ وجه معادل مناسبی نیست. نام تجاری معادل واژه trademark است و در واقع برند همان طور که در این مقاله به آن پرداخته شده است مفهومی فراتر از این معادل دارد.)

 

 

 

مفهوم برندینگ چندان شفاف نیست. از ده نفر مختلف بپرسید که برند چیست، ده جواب مختلف خواهید شنید. در ویکی پدیا، یک برند این گونه تعریف شده است: «یک نام، عبارت، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری است که مشخص کننده خدمات یا فروشنده محصولی خاص باشد که به وسیله آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می گردد.» این تعریف قابل قبولی به نظر می رسد، اما در واقع تنها این را بیان می کند که لازم است با دیگران متفاوت باشید.

 

 

 

 

 

از نظر برخی از مدیران برند، تعریف یک برند این است: «آن چه مشتریان احتمالی شما به ذهنشان می رسد زمانی که نام برند شما را می شنوند.» به بیان دیگر برند شما همان وجهه شما است.

 

 

 

برخی افراد دیگر عقیده دارند برندها در واقع کسب وکارهایی هستند که همواره محصولات باکیفیت بالا ارائه می دهند. آن ها استارباکس، کوکاکولا و اپل را مثال می زنند و به جایگاه این برندها در دنیای امروز تاکید می کنند که در نتیجه عرضه پیوسته باکیفیت ترین محصولات به بازار حاصل شده است.

 

 

 

البته در ظاهر، مانند تمامی تعاریف دیگر، همه این ها تا حدی حقیقت را بیان می کنند. زمانی که کوکاکولا New Coke را در دهه ۱۹۸۰ معرفی کرد، مشتریان مزه آن را دوست نداشتند و در نتیجه وجهه برند Coke دچار آسیب شد. زمانی که هوارد شولتز موقتاً بیش از ۷۰۰۰ شعبه استارباکس را در سال ۲۰۰۸ در ایالات متحده بست، به این دلیل بود که احساس می کرد هنر سرو کردن یک فنجان اسپرسو از دست رفته است و او می خواست این تجربه را برگرداند.

 

 

 

کیفیت، مانند تمایز و وجهه پایه های اساسی در خلق یک برند هستند، اما با این حال آن ها تنها مشخصه های کارکردی یک برندند.

 

 

 

حال دوباره به سؤال اول خود بازمی گردیم – چه چیزی یک کسب وکار را از یک برند متمایز می کند؟

 

 

 

یک کسب وکار زمانی یک برند خواهد شد که به چیزی فراتر از یک دسته محصولی تبدیل شود؛ کسب وکار ارزشی مبنایی یا فلسفه خاصی را به کار می بندد و آن را در هر چه انجام می دهد القا می کند و با هر محصول یا خدمت یا گسترش فعالیت هایش وجهه و جهان بینی خود را به پیش می برد.

 

 

 

لگو که «تخیل و خلاقیت کودکی» را مبنای وجهه خود قرار داده است، از دسته اولیه خود – آجرهای اسباب بازی برای کودکان – فراتر رفته است و به یکی از عظیم ترین برندهای دنیای امروز تبدیل شده که در حوزه های مختلف از کفش، بازی های رایانه ای، روباتیک، پارک های تفریحی گرفته تا حتی فیلم سینمایی فعالیت خود را گسترش داده است.

 

 

 

کوکاکولا، که چیزی بیشتر از آب گازدار و یک دستور تهیه به شدت محافظت شده شامل شکر یا شربت ذرت با فروکتوز بالا نیست، با لحظات غیرمنتظره شادی هم معنی شده است. این ایده ساده و درعین حال قوی به کوکا اجازه می دهد از حوزه کارکردی نوشابه های شیرین و گازدار فراتر رود و به سمبلی تبدیل شود که افراد در سطحی به مراتب عمیق تر با آن ارتباط برقرار می کنند.

 

 

 

پس دفعه بعدی که به این فکر می کردید آیا شما یک کسب وکار دارید یا یک برند، از خودتان بپرسید: «چه چیزی را واقعاً می فروشم؟» اگر پاسخ چیزی بزرگ تر از گروه محصولی است که در آن قرار دارید، پس ممکن است در مسیر خلق یک برند بسیار موفق قرار داشته باشید.